ЗНАМ, МОГА, УСПЯВАМ

Те представят своите произведения в Седмицата на модата в Париж

26 юли 2023

 


14 юли – Национален празник на Френската република

 

„Ние сме изобретателни, защото сме духовно свободни“, казва Ливия Стоянова.

 

Дъщерята на графика Стоян Стоянов и синът на писателя Виктор Самуилов Ясен са сред разпознаваемите имена от света на висшата мода.

 

Те творят с размах.Творят във Франция. Колекциите им са по-скоро екстравагантни.

 

И как да ги приемем другояче? Преди време обличали манекенки в ексцентрични рокли. Направени били от колоди карти...за игра.

 

Предизвикват вцепенение и възхищение с предложеното и не само при моделите. Предизвикателството е заложено като креативен факел в заглавието на модната къща: „Въобразявате си, че всичко сте видяли“.

 

Използват френски идиом, за да ни въведат в креативността като преоткриване и пресъздаване. Френският идиом казва много, но не всичко.

 

Техни тоалети носят Лейди Гага, Мадона, Кайли Миноуг, Кейти Пери.

 

Френската модна къща станала известна с изработеното емблематично бяло болеро за Мадона.

 

В тяхна колекция може да намерим комбинация на къси черни якета и бели вечерни рокли от пера. И така създават съвременния облик на жената като ангел, се прехласват по техни произведения издания.

 

Класическите бели рокли изменят формите си, обсипани с контрастна текстура на детайли от пера и кожа, посочват медии.

 

Женствеността се цени особено. Откроява се използването на тюл, сатен, прозрачни материи. Акцентът в силуета е поставен върху рамената и талията.

 

Дизайнерите са учили у нас. Сетне са специализирали във Франция.

 

Не един и два пъти през годините техни колекции се появяват и са представяни в Седмицата на модата в Париж.

 

Всеки път е различно. И уникално. В далечната 2003 те също така привличат вниманието на експертите с колекцията си в Седмицата на модата в Петата република.

 

Тогава те предлагат асиметрични произведения, изработени от коприна сатенен креп, бродирана тафта, сребърна дантела и множество пайети.

 

Ливия ще ни обяснява, че колекцията е вдъхновена от околната среда и леките автомобили.

 

Автомобилите символизират движението и ускорението, желанието на модерния човек да пътува и пътешества.

 

Те са избрали да се реализират във Франция. Страната е символ на свободата, където всеки може да изрази себе си. 

 

Случайна среща в двора на училището по изкуства на двамата преди време в Париж поставя началото на модната марка.

 

Години по-късно тази модна марка ще разчупи утвърдени норми във висшата мода...извеждат фразата сцециализирани за мода издания.

 

И през 2023 дизайнерите пак се представят в Седмицата на модата в Париж. Новите им разработки са отнесени към грижата за околната среда и използването на възобновяема енергия.

 

Целта на дизайнерите е да накарат човек да се вгледа в себе си и да черпи от собствените си ресурси, за да създаде собствена енергия, съобщават  идеята медии.

 

Димитър Карарусинов

 

Снимка: архив, роклята за клип на Кейти Пери