ПОСТИЖЕНИЯ

Здравей, Лондон!(2) Изключително постижение на волейболистите в Световната лига

06 юли 2012

Наскоро представихме на читателите на портала „Родина” сбъднатата мечта: българският мъжки национален отбор по волейбол извоюва правото да играе на Олимпийските игри в Лондон 2012! И това е единственият отбор на България в колективните спортове, който ще защитава честта на Отечеството. Многолюдната българска общност в Лондон може да се вълнува, силно подкрепя, вярва и стиска палци „на живо”…в залата.
В дните след втората (успешна) квалификация обаче се наслои известно напрежение (в медиите и публичното пространство) относно проблемите с отбора и невъзможността на треньора Радостин Стойчев да води националите във волейболните битки в британската столица.
Различните гледни точки на президента на волейболната федерация г-н Данчо Лазаров и селекционера на националния отбор г-н Радостин Стойчев намериха израз в остра полемика (отразявана прилежно в електронните медии).  Чу се и мнение от страна на водещ волейболист от недалечното минало волейболистите да бъдат концентрирани в играта, а изясняването на проблемите да останe встрани от решението на отделни играчи да играят или не с националната фланелка при друг селекционер.
В момента за селекционер на националния отбор е избран Найден Найденов. В отбора не играят звездите Матей Казийски и Андрей Жеков… И беше важно да се види как ще играе отборът във финалите на Световната лига.
Турнирът започна с…голяма изненада. В едната група многократният световен шампион Бразилия беше отстранен от спора за медалите след загуби с 0:3 от Куба и 2:3 от Полша. В другата група на 04.07.2012 г. България извоюва изключителна победа срещу Германия…С решителни отигравания на капитана на трикольорите Владо Николов във втората половина на мача. Силно играха в срещата Цветан Соколов, Валентин Братоев, Ники Николов.

Класирането на България в Топ 4 бе подпечатано на 05.07.2012 г. точно в 22:22 часа в зала "Арена Армеец" забелязаха медии, след като тимът на САЩ взе 2 гейма на Германия, която пък ние бихме с 3:1 гейма в сряда. Така дори и при загуба с 0:3 от американците, нямаше вариант за "злощастна въртележка" и да не сме на 1/2-финалите.
И България, и Германия бяха наясно с изключителното значение на резултата от мача помежду им на старта на турнира в сряда. Нито един от двата тима нямаше право на грешка.
Дни преди финалите, пак в София, в рамките на четвъртия турнир от квалификациите …за финалния турнир от Световната лига, миналата неделя, България загуби драматично от Германия мача с… 2:3. И така, в игрите между двата отбора, в преките мачове през 2012 година, резултатът стана 2:3.
В срещата от финалната група с Германия, състояла се в сряда,  българите изтръгнаха победата в третия гейм с 29:27, след като до момента резултатът в срещата бе равен 1:1. При това, първият гейм изгубихме с инфарктни разигравания на финала за 26:28. В четвъртия гейм България поведе много рано с 16:11, за да триумфира накрая с 25:19 и 3:1.
Достатъчно е всеки от нас да се вгледа в статистиката на …следващия мач на Германия… с олимпийските шампиони от САЩ, когато Германия победи САЩ с 3:2 гейма -  в отделните части 20:25, 25:21, 21:25, 25:20, 16:14 -и движението на резултата в четвъртата и петата части, за да си даде сметка…за класата на Бундестима, сразен от нас, както отбелязват родни медии.
Българите си гарантираха участие в полуфиналите на турнира, независимо от изхода на срещата им със САЩ.
Самото класиране в четворката на най-големите е потвърждение на върховото постижение на България в историята на този турнир. Момчетата на Найден Найденов имат за съперник в ½ финала или Куба(световен вицешампион), или Полша( европейски шампион от 2009 г.) При тази класа на отборите, всеки мач е с непредсказуем изход.
За първи път от 2006 година насам българските волейболисти са в Топ 4 на най-комерсиалния волейболен турнир в света.
В Лондон, в групата, в която е България, безспорни фаворити за ¼ финала са отборите на: Полша, Италия, България, Аржентина. Победата на ¼ финала би ни изпратила пак в четворката на най-големите на планетата в този вид спорт: този път на Олимпийски игри – най-стойностното състезание в кариерата на всеки спортист.
Изключителният успех в Лондон ще минава много вероятно през взимане на победа и от някой от лидерите, още в групата: Полша, Италия, Аржентина. Така ще избегнем със сигурност плейоф срещу най-успешния тим (в момента) с представянето му на турнира, от другата група ( по регламент), в която са: Бразилия, САЩ, Русия, Сърбия, Германия…
Много сложно е, в този красив и зрелищен спорт, да се търси задължителен успех срещу най-добре представящия се в състезанието отбор. Знае се за високата класа и изравнените сили  на десетина от водещите отвори в световния волейбол през последните години. Сигурно и това прави волейбола толкова привлекателен за публиката по спортните терени и пред телевизорите.
Впрочем, всичко е възможно, именно защото класата на отборите е висока, потенциалът на играчите - голям, а изненадите – факт (поглеждаме към участието на световните шампиони от Бразилия в София). В Лондон предстоят невероятни спортни сблъсъци за доказване на потенциал, класа, самочувствие, характер.
Димитър Карарусинов
Дирекция „Български общности и информационна дейност”

P.S. Световна лига, Финален турнир, София 2012, Класиране: Полша, САЩ, Куба, България
Последен мач на трикольорите в София. България – Куба 2:3 (18:25, 25:19, 25:23, 23:25, 12:15).